Верховна Рада України 20 листопада 2024 року прийняла за основу проєкт закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача (реєстр. № 12089).
У законопроєкті пропонується внести відповідні зміни до Цивільного кодексу України (далі — ЦК), згідно з якими, зокрема, перебіг позовної давності за вимогами щодо витребування, зайняття, визнання права щодо нерухомості, право на яку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, починається від дня державної реєстрації права особи (нова ч. 8 ст. 261 ЦК); майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо з дати проведення державної реєстрації права приватної власності набувача (фізичної або юридичної особи) на державне або комунальне нерухоме майно, незалежно від виду такого майна, минуло понад 10 років (п. 3 ч. 2 оновленої ст. 388 ЦК), а також з дати передачі набувачеві (фізичній або юридичній особі) у приватну власність державного або комунального рухомого або нерухомого майна, щодо якого на момент такої передачі чинним законодавством не передбачалася державна реєстрація правочину або реєстрація права власності, минуло понад 10 років (п. 4 ч. 2 оновленої ст. 388 ЦК); вирішення питання компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві відбувається відповідно до ринкової вартості майна (нова ч. 5 ст. 390 ЦК) тощо.
Верховною Радою України доручено Комітету Верховної Ради України з питань правової політики при підготовці зазначеного законопроєкту до другого читання доопрацювати його з урахуванням пропозицій і поправок суб’єктів права законодавчої ініціативи, пропозицій, висловлених у висновку Комітету Верховної Ради України з питань правової політики від 14 листопада 2024 року відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України, та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.